expr:class='"loading" + data:blog.mobileClass'>

niedziela, 29 listopada 2015

Zakwas żytni krok po kroku

Często piekę chleby na zakwasie żytnim, przygotowanie zakwasu jest bardzo proste tylko trzeba trochę czasu żeby go przygotować. Zakwas im starszy tym lepszy, ja swój mam już trzy lata i co tydzień piekę z niego chleb.

Składniki:
250 gram mąki żytniej razowej typ.2000
250 ml.letniej wody o temperaturze 40 stopni
Dodatkowo:
duże naczynie szklane
drewniana łyżka
gaza
Sposób przygotowania:
Dzień 1.
Zakwas najlepiej przyrządzić wieczorem. Do dużego szklanego naczynia wsypujemy 100 gram mąki i wlewamy 100 ml. letniej wody, mieszamy drewnianą łyżką do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Przykrywamy gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12 godzin.
Dzień 2. 
Zakwas mieszamy drewnianą łyżka i pozostawiamy na kolejne 12 godzin. Zakwas dokarmiamy, dodajemy 50 gram mąki i wlewamy 50 ml. Letniej wody, mieszamy drewniana łyżką, odstawiamy na 24 godziny pod przykryciem.
Dzień 3-5.
Czynność powtarzamy przez trzy kolejne dni.
Dzień 6.
Zakwas jest już gotowy, powinien mieć ładny owocowy zapach i pęcherzyki powietrza, możemy już zacząć piec z niego chleb.
Przechowywanie zakwasu:

 Z aktywnego zakwasu odkładamy za każdym razem 3 łyżki zakwasu do nowego, czystego szklanego naczynia, przykrywamy gazą. Trzymamy go w lodówce nie dłużej niż 14 dni. Jeśli planujemy wypiek to wystarczy wieczorem dokarmić go mąką i letnią wodą (np. 100 g mąki żytniej i 100 ml wody). Dokarmiony zakwas trzymamy w ciepłym miejscu jak przy początkowych krokach. Następnego dnia jest gotowy do użycia, znów odkładamy 3 łyżki na kolejny raz i przed kolejnym pieczeniem znów dokarmiamy.

2 komentarze: